05/11/2021
Ратно обиљежје тзв. Армије БиХ
Овај пут надомак општине Котор Варош. Бошњаци су заставе истакли на обиљежавању ратних дешавања у селу Вечићи, само 500 метара од мјеста на којем је убијено 16 српских цивила, од којих је најмлађа жртва имала само 4 године.
Котор Варош је од Вечића удаљен само 7 километара, а ово мјесто окружују бројна српска села. Срби којима су бошњаци прве комшије кажу да истицање застава тзв. Армије БиХ може унијети само немир међу народ, али пред камере не желе.
Ово није први пут да се застава тзв. Армије БиХ вијори которварошким селима. Оним у којима се са истог мјеста може виђети џамија, православна и католичка црква. Бошњачко ратно обиљежје често је било истакнуто и на свадбама и сличним прославама, кажу из Борачке организације ове општине.
„Да вам кажем, и на свадбама и околини Котор Вароша су се доносиле те заставе, а општинска борачка организација је и прије мог доласка обавјештавала надлежне. Ми смо на територији Републике Српске, али када држимо парастосе ми никада ни једну заставу не носимо осим заставе Републике Српске, а налазимо се на територији Републике Српске“, каже Миладин Савановић, предсједник Борачке организације општине Котор Варош.
„Да направимо паралелу само, ми наша обиљежавања страдања, напоменућу само један примјер у Добровољачкој улици, никада нисмо могли обиљежити на мјесту гђе се десио злочин јер нам нису дозвољавале локалне Сарајевске власти да дођемо на лице мјеста, а камоли да носимо ратна обиљежја. Чак нисмо смјели да носимо ни уставна обиљежја Републике Српске, а то су застава или амблем“, каже Милорад Којић, директор Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица.
„Нико никоме не спори да употребљава своје симболе у вршењу или обиљежавању одређених догађаја из своје прошлости, али у сваком случају употреба заставе и грба БиХ, Федерације и Републике Српске и других обиљежја, у читавој БиХ је регулисана одређеним прописима. На крају крајева, оваква употреба је у сукобима које регулишу ту област“, рекао је Слободан Жупљанин, декан Факултета за безбједност и заштиту.
Да ствар буде гора, под ратном заставом на обиљежавању говор је држао потпредсједник Републике Српске Рамиз Салкић. То му није био довољан показатељ да се у Српској не спроводи свеопшта системска дискриминација Бошњака, како је навео у отвореном писму премијеру Српске. Радован Вишковић поручује ако му не одговара плата и привилегија које му фунцкија потпредсједника омогућава, да из моралних разлога поднесе оставку.
Видео прилог са АТВ-а можете погледати ОВДЈЕ
06/07/2025
04/07/2025