06/05/2025
Небензја је указао да је покушај Шмита да „одузме кисеоник“ политичким странкама у Републици Српској јасан покушај да се из политичког живота у БиХ избаце најпопуларније личности и структуре у српском друштву.
– То је почело кривичним гоњењем предсједника Републике Српске Милорада Додика и предсједника Народне скупштине Републке Српске који су демократски изабрани представници – рекао је Небензја на сједници Савјета безбједности УН о ситуацији у БиХ.
Он је истакао да пресуде највишим званичницима Српске и налог за хапшење предсједника Додика служе само повећању нивоа тензија у региону, као и много пута до сада, умјесто да се покуша да се тензије некако умање.
Небензја је рекао да је покушај хапшења Додика у Источном Сарајеву била провокација.
– Не можемо да не закључимо да је Кристијан Шмит себи поставио циљ да угуши све српско у БиХ. Увјерени смо да Савјет безбједности то треба категорички да одбије као неприхватљиво, посебно зато што то долази од западне заједнице, чиме Запад постаје саучесник у безакоњу и јасним знацима колонијализма и ксенофобије – подвукао је руски амбасадор.
Небензја је указао да покушаји да се све што се дешава у БиХ припише Бањалуци не доприносе ничему“ и да фокус треба да буде на узроцима, не на логичким посљедицама.
– Постоји излаз из ћорсокака – кроз ослобађање људи у БиХ од спољњег старатељства, које трује њихову егзистенцију. Савјет безбједности треба да донесе одговорну одлуку да коначно угаси Канцеларију високог представника у БиХ, која је давно изгубила вриједност и постала покретач конфликта – рекао је Небензја.
Оцијенио је да је потпуно бескорисно и неприхватљиво да се снаге ЕУ у БиХ користе као средство силе у име полицијских снага БиХ.
– То може да резултује губитком контроле над ситуацијом и да има непредвидљив исход. Вјерујемо да ће руководство Операције Алтеа дјеловати у оквирима свог мандата, који искључује мијешање у политичка дешавања суверене државе – закључио је Небензја.
Он је указао да су иницијатори највеће унутрашње политичке кризе у БиХ послије рата спољни играчи и њихове унутрашње присталице, који желе да ревидирају архитектуру и систем подјеле власти.
– Видимо покушаје да се БиХ преобликује из децентрализоване у унитарну државу кроз смањење обимних права и овлаштења три конститутивна народа и два ентитета. Често смо упозоравали на озбиљну опасност од ревидирања Дејтонског споразума – рекао је Небензја.
Додао је да су „поруку Савјета безбједности да је Дејтонски споразум камен темељац мировног процеса игнорисали они који требају да стварају услове за његово провођење“.
– Поново видимо самозваног високог представника, уз прећутну сагласност, ако не и подршку његових западних присталица, да се мијеша у стриктно унутрашње ствари независне државе БиХ – нагласио је Небензја.
09/05/2025
09/05/2025
Коментари
Пошаљи коментар