01/11/2024
Савјет безбједности УН продужио је мандат Еуфорове Мисије „Алтеа“ у БиХ за још годину дана.
Продужетак је усвојен на сједници у Њујорку, чија је главна тема ситуација у БиХ.
Резолуцију о продужетку мандата Мисије подржало је свих 15 земаља које су гласале.
Операција Еуфорове Мисије „Алтеа“ показала је да игра важну улогу у гарантовању мирног окружења, пружању сигурности становништву и одвраћању од потенцијалних дестабилишућих корака, изјавио је замјеник француског амбасадора у УН Џеј Дармадикари.
Он је напоменуо да је ЕУ операцијом „Алтеа“ ове године играла важну улогу у стабилности у БиХ и региону, у контексту оног што је назвао „политичким тензијама и провокацијама“.
Дармадикари је подржао усвајање резолуције о продужетку мандата Еуфора у БиХ.
Он је изразио пуну солидарност Француске са БиХ након поплава у Федерацији БиХ /ФБиХ.
Према његовим ријечима, Француска поздравља одржавање локалних избора у БиХ, који су одржани на прописан начин и били су конкуртентни.
Он је поновио да Француска подржава суверенитет и територијални интегритет БиХ, уз напомену да „остају забринути“, оптужујући власти Републике Српске за наводне поступке који представљају пријетњу суверености и територијалном интегритету БиХ.
Дармадикари је истакао да је одлука о почетку преговора са БиХ о приступању ЕУ јасан сигнал да је БиХ мјесто у Унији и да има могућност напретка на том путу.
Он је додао да Француска позива власти на нивоу БиХ да спроведу осам кључних мјера и напредују на путу ка ЕУ у корист свих грађана.
Једногласно продужење мандата Еуфорове Мисије „Алтеа“ у БиХ наглашва заједничку приврженост миру и стабилности у БиХ, изјавио је словеначки амбасадор у УН Самуел Жбогар. Он је рекао да је присуство Еуфора и даље важно за безбједност и пут ка трајном миру у БиХ.
Жбогар је истакао да је Словенија привржена перспективи БиХ на путу ка учлањењу у ЕУ.
Он је позвао политичке лидере у БиХ да интензивирају напоре у спровођерњеу реформске агенде и истакао да ће јачање ширег дијалога повећати повјерење јавности у демократске институције.
Према његовим ријечима, Словенија подржава суверенитет, територијални интегритет и уставни поредак БиХ, уз напомену да је поштовање тога кључно за стабилност, повјерење и „демократску отпорност“.
Жбогар ја нагласио да се Дејтонски споразум мора поштовати и спроводити и позвао све стране да се укључе у дијалог о помирењу.