09/11/2024
Чињеница да су предсједник Русије Владимир Путин и новоизабрани предсједник САД Доналд Трамп спремни да разговарају веома је значајна за цијели свијет јер је политика досадашње америчке администрације према Русији била дивљачка, без вођења рачуна о реалности, каже за Спутњик бивши шеф дипломатије СРЈ Владислав Јовановић.
Ријеч је о политици једног непрорачунатог ризика који би могао довести до најгорих могућих компликација, истиче Јовановић.
С друге стране, Трампова политика контаката, разговора и превазилажења садашњих заоштрених односа и ратних ситуација мирним путем сигурно је обећавајућа, како за САД и Русију, тако и за цијели свијет, додаје Јовановић.
– Међутим, тај процес неће глатко тећи јер ће бити многих који ће га „минирати“ са стране и покушаће да га компликују и онемогуће такав правац развоја, нарочито са америчке стране.
Тако да ће Доналд Трамп иако је импозантно побиједио и даље имати једну неугодну ситуацију јер ће сједити на врху једног узнемиреног вулкана.
А тај узнемирени вулкан су још несређени односи у Америци и велика неизвјесност да ли ће поражене снаге у САД прихватити пораз, као што су формално најавили, или ће наставити да праве диверзије против предсједника.
То је једна од опасности на које се мора рачунати, али то не смије да опструира процес обнове личних контаката, дијалога и надамо се каснијих преговора и мировних споразума које човјечанство очекује са великим потребама и оптимизмом – истиче Јовановић.
Претходно је Запад са Америком на челу успио да блокира међународне односе и довео до ситуације да Русија, бројчано и територијално најважнија земља Европи буде искључена из свих форми политичког живота и изложена економском рату без преседана, подсјећа Јовановић.
А то је било потпуно неприродно и неефикасно и за интересе Запада, прије свега ЕУ, али и то је учињено под диригентском палицом Америке која је мислила да ће елиминацијом Русије као велике силе моћи да оствари повољнију позицију према Кини, на коју би се касније усмјерила, додаје Јовановић.
Трамп као сљедбеник политичке доктрине Никсона и Кисинџера жели да спријечи зближавање Русије и Кине.
Та политика је доживјела крах и сад је дошао нови предсједник који је то одмах уочио и који здраворазумски гледа на ситуацију и интересе Америке.
САД не могу игнорисати ту чињеницу и зато би требало да што пре односе са Русијом приведу нормалном стању. Тако да је Трамп и у претходним изјавама које је давао током кампање о непосредном контакту са Путином само потврдио да не прихвата створено стање као незрело, неприродно и противно интересима Америке и да ће све радити на нормализацији стања са Русијом.
Што ће рећи да врати односе на релацији исток-запад у претходно стање колико год је то могуће – каже Јовановић.
А то се може посматрати и са ширег аспекта јер Трамп посматрајући Русију види и Кину, а врло му је важно као сљедбенику политичке доктрине његових узора Никсона и Кисинџера да никада не дозволи да се Русија и Кина нађу у савезу, додаје Јовановић.
Пошто је претходна власт учинила све да се то деси, Трамп ће настојати да привлачењем Русије за сарадњу са Западом и нормализацијом односа у Европи утиче и на веће осамостаљење Русије од садашњег тесног савезништва са Кином, сматра Јовановић.
– То је отприлике његова оријентација и то ће му бити главна инспирација у даљим односима са Русијом.
А практична посљедица тога ће бити да се садашњи ратови у Украјини и на Блиском истоку гдје ратни бубњеви ударају из све снаге стишају веома брзо и замијене се политичким разговорима.
Како ће то изгледати и кад ће се то догодити остаје да се види, али чињеница јесте да је Трампов долазак на власт позитиван чинилац по себи и да ће бити оздрављујући и за генералне односе у свијету, прије свега у Европи гдје се један здрави и просперитетни мир не може градити без интеграције Русије у европски простор.
Јер без Русије се не може градити никакав просперитет саме Европе – сматра Јовановић.
– Остаје да се види шта ће даље бити, али сами по себи први контакти између Трампа и Путина су добри и требало бисмо бити оптимисти по питању даљег развоја тих односа, уколико се не деси нешто неочекивано – додаје Јовановић.
Прије свега због ровите ситуације у самој Америци гдје противници Трампа неће сједити скрштених руку и нити ће му дозволити да на миру спроведе свој програм регенерације међународних односа и јачања мировних процеса, закључио је Јовановић.
Предсједник Русије Владимир Путин и новоизабрани предсједник Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп изразили су спремност за разговоре како би, за почетак, зауставили рат у Украјини.
Путин је честитао Трампу побједу на предсједничким изборима у САД, рекавши да је спреман за контакте с њим, а нешто касније је и Трамп изразио жељу да разговара са Путином.
06/12/2024
06/12/2024