НОВОСТИ

ОД МУСЛИМАНА СЕ ТО МОГЛО И ОЧЕКИВАТИ! Фалсификују историју и бришу симбол српског отпора |

КАКО ЈЕ ПОСТАО ВИТЕЗ Од змаја и виле, до Херцеговине и Косова! Јунак којег сви желе |

НАЈМЛАЂА ЖРТВА ДЈЕЧАК ОД 13 ГОДИНА Муслимански агресори нису имали милости за дјецу, жене и непокретне старце, па попалили и све српске куће |

ПЈЕВАЈУЋИ ОПЕРЕТЕ ИШЛИ НА СТРИЈЕЉАЊЕ: Страдање културне елите, глумаца и новинара у поратном Београду |

ДОКУМЕНТА НЕ ЛАЖУ! СРБИ ЈЕДИНИ УСТАЛИ ПРОТИВ ФАШИЗМА А Хрвати и Муслимани били лојални… |

ИМАО ЈЕ ДОБАР РАЗЛОГ Зашто патријарх Павле никада није вјенчавао ни сахрањивао? |

САВЕЗНИЧКЕ БОМБЕ СРАВНИЛЕ НЕБРАЊЕНИ ГРАД СА ЗЕМЉОМ Комунистри све знали, одобрили и на крају заташкали |

ВЈЕРОВАЛИ ИЛИ НЕ: Остала је само једна једина круна неког српског владара данас у Србији |

ЗБОГ ЊЕНЕ ХУМАНОСТИ, МОЖДА ЈЕ ПРОГЛАСЕ ЗА СВЕТИЦУ! Знате ли ко је Јелена Савојска и зашто је тражила дворску даму из Србије? |

ИДЕМО ЛИ ЊИХОВИМ СТОПАМА? Стефан Немања и Стефан Првовенчани су стварали државу, а Свети Сава је испунио духовним и културним садржајима! |

Врањеш: Савјет безбједности право мјесто за расправу о БиХ

11/09/2025

Савјет безбједности је право мјесто да се расправља о ситуацији у БиХ, оцијено је амбасадор БиХ у Србији Александар Врањеш и изразио захвалност Русији што је спремна да отвори ту тему.

 

 

Врањеш је подсјетио да руска иницијатива долази у вријеме можда највеће кризе коју је изазвао човјек који се представља као високи представник међународне заједнице у БиХ, кога Савјет безбједности као таквог није верификовао.

– Захвални смо Руској Федерацији што је спремна да отвори ту тему. Наравно, Русија је за то апсолутно позвана због чињенице да је и потписница Дејтонског споразума. Из те перспективе посматрано јако је важно да се покуша да се неке ствари разријеше – рекао је Врањеш за Спутњик.

За Врањеша ОХР персонификује апсурдност ситуације у БиХ јер опстаје као канцеларија непостојећег високог представника, па се поставља питање постоји ли ОХР и ко финансира ову институцију.

Што се тиче бонских овлашћења, Врањеш је подјсетио да се све вријеме њиховог трајања расправљало о томе да ли је уопште требало да их користе високи представници који су у БиХ, за разлику од Шмита, били присутни на легалан и легитиман начин.

Подсјетио је да ЕУ још 2019. године у свом мишљењу о напредовању БиХ ка чланству у Унији осудила постојање бонских овлашћења, сматрајући их неспојивим са европском будућношћу БиХ.

– Само неколико година касније аплаудирали су Шмиту што их злоупотребљава и користи их против Републике Српске и српског фактора у БиХ – додао је Врањеш.

Ипак, каже, најзанимљивије питање је како ће се поставити САД и како ће се у односу на то поставити европске државе, на примјер Велика Британија и Њемачка, које су покушале да ојачају свој утицај у БиХ након што су Сједињене Државе оставиле вакуум када су се, након доласка Трампа на власт пасивизирале.

Он сматра да је поред питања ОХР-а и злоупотреба Кристијана Шмита потребно у Савјету безбједности отворити питање присуства међународних војних снага у БиХ, односно мисије Алтеа, нагласивши да Русија може да стави вето на присуство стране војске у БиХ.

ПРАТИТЕ НАС

Komentara bez...

Остале Вијести