15/09/2022

Погинулима је данас служен парастос код спомен-обиљежја испред зграде Полицијске управе Добој, гдје су положени вијенци.
Некадашњи замјеник команданта Петог одреда Специјалне бригаде полиције Добој Жељко Марјановић подсјетио је да је на данашњи дан прије 30 година формирана јединица коју су чинили младићи просјечне старости 22 године, од којих су неки били већ искусни и прекаљени у борбама са регуларним хрватским снагама које су у марту 1992. године упале на подручје Сијековца гдје су починиле масакр над Србима.
Марјановић је рекао новинарима да је Пети одред бројао до 430 припадника, са трновитом и тешким ратним путем на свим ратиштима у Републици Српској.
Ветеран Младен Малић истакао је да је формирано Удружење ветерана Петог одреда Специјалне бригаде полиције које брине о породицама погинулих сабораца и социјално угрожених припадника пружањем финансијске помоћи и реновирањем стамбених јединица.
Јелица Чанић, мајка припадника Петог одреда Небојше Петровића који је погинуо 1995. године, каже да је и у болу поносна јер њен син није заборављен.
Градоначелник Добоја Борис Јеринић захвалио је Удружењу ветерана Петог одреда Специјалне бригаде полиције што његују сјећање о истини на овим просторима, организовано рјешава потребе својих сабораца и брине о породицама погинулих.
Данашњем обиљежавању присуствовао је и министар привреде и предузетништва Републике Српске Вјекослав Петричевић.
На спомен-обиљежје испред зграде Полицијске управе Добој вијенце су положили некадашњи припадници Петог одреда Специјалне бригаде полиције, градоначелник Добоја Борис Јеринић, начелник добојске Полицијске управе Слободан Радинковић, делегације Специјалне антитерористичке јединице МУП-а Републике Српске, Команде Специјалне бригаде полиције МУП-а Српске, те начелник општине Петрово Озрен Петковић.
Вијенце су положили и представници удружења која његују тековине Одбрамбено- отаџбинског рата из Шековића, Требиња, Бијељине, Приједора, Илиџе, Бањалуке, Фоче, Зворника, као и представници Градске борачке организације Добој и Удружења одликованих бораца и старјешина „Милош Обилић“ Добој.
09/03/2026