НОВОСТИ

Фреску Плавог анђела чија надземаљска љепота засењује све, опјевао је Бранко Миљковић |

Постоје ли заиста чини и уроци: Текст једног свештеника разјашњава да ли у њих треба вјеровати и који је став православне цркве |

МОЖДА СУ ПУНИ ЗЛАТА: У лагумима испод овог града налази се благо проклете Јерине? |

ЈОВАН ДУЧИЋ О РОДОЉУБЉУ И ПРАВДИ: Неправда раздваја људе |

ОВАКО ЈЕ ВОЛИО БРАНКО ЋОПИЋ: 19 година забрањене љубави стало је у 56 писама, неколико разгледница и кратких сусрета |

ЈЕДИНА САЧУВАНА – КРУНА КРАЉА ПЕТРА ПРВОГ: Тајна је у топу од ког је изливена |

„КАД САМ ОБЈАВИО ДОКУМЕНТЕ ОЗНЕ ЗАБРАНИЛИ СУ МИ ПРИСТУП У АРХИВ!“ Важан податак о Дражи Михајловићу се и даље скрива! |

КРВАВИ ВАЗДУШНИ РАТ НАД ЗАПАДНОМ СЛАВОНИЈОМ У ПЛАНСКОМ ПРОТЕРИВАЊУ СРБА: „Бљесак“ је масовни прогон српских цивила |

НИСУ ЈЕ СЛОМИЛА НИ 3 ДАНА ЈЕЗИВОГ МУЧЕЊА: Била је дијете кад су је објесили, а њене посљедње ријечи биле су ШАМАР НАЦИСТИМА |

КАД „МАЛА“ СРБИЈА УЗВРАТИ УДАРАЦ Зашто је Степа Степановић кренуо на своју руку, а умјесто казне, постао војвода? |

Препјешачио 80 километара у част жртава „Олује“

10/08/2021

Ходајући путем којим су ходале српске избјеглице протјеране из Хрватске у акцији „Олуја“ и на којем су током бомбардовања поворке губиле животе осјетио сам понос, иако је било напорно пјешке прећи око 80 километара од манастира Рмањ до Спомен-крста у мјесту Бравско, вриједило је сваког корака јер сам им тако одао почаст.

 

Препјешачио 80 километара у част жртава „Олује“

Препјешачио 80 километара у част жртава „Олује“

 

Казао је ово за „Независне новине“ Топлица Карановић из Дрвара с адресом у Прњавору, који је са само 19 година био свједок страдања Срба на Петровачкој цести, када су протјерани из Хрватске у колони прешли у Републику Српску, а након бомбардовања поворке из авиона хрватског ратног ваздухопловства неки од њих су изгубили живот.

Карановић је у њихову част, али и свих других жртава акције „Олуја“, одлучио да 4. и 5. августа ове године препјешачи од манастира Рмањ у Мартин Броду до Спомен-крста у Бравску.

„Био сам очевидац када се прогон десио, те сам одлучио да у част тих жртава прошетам њиховим стазама. Желио сам да им на тај начин искажем поштовање“, рекао је Карановић.

Присјећајући се тог злочина који се десио 1995. године, Карановић каже да се ријечима не могу описати осјећања која је тада имао, те да је то догађај који се никад више ником не треба и не смије поновити.

Пјешачећи путевима поворке најтеже су му падале високе температуре јер је, како каже, ходао по асфалту, а првог дана његовог похода биле су забиљежене високе температуре.

„Један дан је било веома вруће, а дан након тога ме задесило невријеме. Била је велика олуја, у чему има и неке симболике“, казао је Карановић, алудирајући на акцију „Олуја“.

Навео је да је на пола пута преноћио јер је пут изузетно напоран да би се прешао током једног дана без предаха.

„Код Спомен-крста су ме дочекали пријатељи, који су од самог почетка, од када сам им рекао да ћу пјешке прећи овај пут, подржавали и бодрили“, истакао је Карановић.

Нагласио је да ће и сљедеће године учинити исто, те поћи пјешке на исти пут, још једном одајући почаст невиним жртвама.

„Када је сазнало да сам ово учинио јавили су ми се бројни људи заинтересовани да учине исто и да ми се наредне године придруже у походу“, казао је Карановић.

Поручио је да ће он, са или без пратилаца, и сљедеће године сигурно учинити исто.

 

Извор: nezavisne.com

ПРАТИТЕ НАС

Komentara bez...

Остале Вијести