НОВОСТИ

НАЈСМЈЕШНИЈА СРПСКА ПРЕЗИМЕНА: Анегдоте о поријеклу неких мање познатих породичних имена |

СРПСКИ ОБИЧАЈИ: Према традицији нашег гостопримства овако се правилно дочекују гости |

Свијет је био пред новим крвавим сукобом, ЈУГОСЛАВИЈА је одговорила силом и оборила амерички авион! Сукоб са Италијом трајао је до 1975! |

ХУМАНОСТ И ТРАГЕДИЈА РУКУ ПОДРУКУ: Нијемци запалили цијело село, али Дража није дао пилоте! |

МИСТЕРИЈА МАРСЕЉСКЕ ТРАГЕДИЈЕ: Версајској Европи било у интересу да склони југословенског суверена |

ОВА ФРЕСКА ПОСТОЈИ САМО У СРБИЈИ: Мач у Христовим рукама има важну симболику за српски народ |

ОВА СРПСКА ПЈЕСМА ЈЕ ПОСТАЛА НАЈСКУПЉА ЗБОГ САМО ДВИЈЕ РИЈЕЧИ: Један човјек је „ВРАТИО ИЗ МРТВИХ“, зна је ЦИЈЕЛИ РЕГИОН |

НА ВЕЛИКО ИЗНЕНАЂЕЊЕ ТУРАКА Из језера „изронила“ православна црква! |

ЦРКВА У КОЈОЈ ЈЕ БИО ЗАТОЧЕН СТЕФАН НЕМАЊА Молећи се своме заштитнику на чудесни начин бива ослобођен |

ВОЈВОДА БОЈОВИЋ ЈЕ ИМАО И ФРАНЦУСКИ ОРДЕН! Носио ковчег са посмртним остацима војводе Путника, али и вожда Kарађорђа |

“Тврдње самозванца Шмита о 9. јануару измичу здравом разуму“

26/01/2023

Сенатор Републике Српске Милимир Мучибабић оцијенио је да то што самозванац Кристијан Шмит себи дозвољава луксуз да 9. јануар – Дан Републике Српске, који је настао мимо рата и жртава, прогласи датумом који доводи у питање друге народе у Српској, „измиче здравом разуму“ и представља дио хорског пјевања усмјереног на уништење Срба у БиХ и региону.

 

 

Мучибабић је за Срну изјавио да је американизација свијета уништила правну цивилизацију и да то треба имати на уму у разумијевању феномена „мисионара са Запада“ и пропагатора тобожњих људских права, какав је и Шмит.

„Сваки покушај да се то доведе у питање је нешто што измиче здравом разуму. Не можете сад промијенити 9. јануар и ставити да је то био неки други датум. Још нисам видио да се крштеница може тако лако промијенити. Али, ако су велике силе у питању све се може“, напомиње Мучибабић.

Он је нагласио да, међутим, не види силу која је у стању да то доведе у питање, тим више што 9. јануар као празник постаје иманентан сваком Србину.

Према његовим ријечима, Срби су се везали за 9. јануар као значајан дан у историји, када је воља народа преточена у институцију.

Мучибабић је рекао да се у том смислу и може разумјети пријетња Шмита и навео да је његов глас дио хорског пјевања и пријетњи и ултиматума српском народу у БиХ, односно Републици Српској и региону.

„То је сада наравно хорско пјевање. Шмит пријети Републици Српској, петорка долази (у Србију) да кажу: `Ви морате прихватити ово и оно`. У Сарајеву се пјева како српску дјецу треба клати!?“, навео је сенатор Мучибабић.

Он је нагласио да, према мишљењу оних који Србима упућују ултиматуме и пријетње, на Балкану не би било проблема када не би било Срба.

„Када не би било Срба у БиХ онда би била унитарна БиХ, када не би било Срба у Црној Гори она би била `грађанска`. Да нема међународног јавног права које каже да је суверенитет изнад свега, (самопроглашено) Косово би одавно било у УН“, указао је Мучибабић.

Он сматра да започети „вал послова“ Запад жели по сваку цијену да заврши што прије, с обзиром на токове оног што се дешава у Украјини и да треба, напросто издржати, стоички поднијети и вриједносно разумјети да су „наше вриједности наше и да оне не зависе од неких других“.

Мучибабић је нагласио да је на Србима да јасно кажу полуколонијалном свијету да не прихватају њихове захтјеве.

„Ми ћемо то славити. Надам се да ће се 9. јануар и идуће године и наредних деценија славити са још више емотивних идентификација за тај датум него што је то до сада било“, поручио је Мучибабић.

Кристијан Шмит је за телевизију „Н1“ изјавио да је убијеђен да ће наредни 9. јануар „изгледати другачије“, те да ће због „људи који су од 1991. до 1995. године трпјели“, покренути одређене ствари и да у томе неће попуштати.

Иако је Скупштина српског народа прогласила стварање данашње Републике Српске прије било каквих међунационалних сукоба и почетка грађанског рата у БиХ, Шмит тврди да је 9. јануар „настао на жртвама и терету који носе жртве Сребренице“.

Република Српска основана је 9. јануара 1992. године под првобитним називом Српска Република БиХ.

Основали су је српски посланици у тадашњој Скупштини БиХ, након што су прегласани у кључним питањима која су се тицала опстанка Југославије и након што су припадници друга два народа кренули у сецесију мимо воље Срба који су имали конститутивни статус.

ПРАТИТЕ НАС

Komentara bez...

Остале Вијести