НОВОСТИ

ЕВО ШТА ЈЕ АРКАН РЕКАО О ХРВАТИМА НАКОН ТУЧЕ НА МАКСИМИРУ Фудбал је увијек био пуно више од игре… |

ПАТРИЈАРХ ПАВЛЕ ЈЕДИНО ЗНАО ИСТИНУ „Кад дође вријеме он ће се сам појавити…“ |

ШТА ЈЕ РЕКАО ТИТОВ ЉЕКАР? Броз је само ово држао уз себе |

ШТА ВЕЖЕ МАЛО МЈЕСТО У СРБИЈИ И НАЦИСТИЧКУ ЊЕМАЧКУ? Које све благо крије Рудна глава? |

ДОБОЈСКИ КАЗАМАТ У БАРАКАМА ГДЈЕ СУ ЛИПСАЛИ ЗАРАЖЕНИ КОЊИ Аустроугарска формирала први концетрациони логор у модерној Европи искључиво за Србе |

НИЈЕМЦИ СУ ГА ИЗВЕЛИ НА СТРИЈЕЉАЊЕ, САМО ГА ЈЕ БОГ СПАСАО: Написао је најтужнију пјесму коју су КОМУНИСТИ забранили, а она је ОЖИВЈЕЛА |

ОТКРИВАМО: Комунисти возили помије и млијеко у возилу у ком је убијен краљ Александар! На крају је завршио на војном отпаду |

ЧАСТ ЈЕ ОДБРАЊЕНА: Ово је прича о судбини српских ратних барјака! |

ПРИНЦ МИХАИЛО ПЕТРОВИЋ ЊЕГОШ: Ништа није било праведније од уједињења 1918. |

ДЈЕДА МИЛОЈЕ ЈЕ ШПИЈУНИРАО ЧАК И ТИТА: Био је СУПЕРОБАВЈЕШТАЈАЦ, говорио 4 језика и сваком је могао да уђе у душу! |

Шобот: Дуго ћемо осјећати посљедице осиромашеног уранијума

29/08/2024

Посљедице НАТО бомбардовања Републике Српске 30.августа 1995. године, пројектилима са осиромашеним уранијумом, дуго ће се осјећати и неопходно је испитати стање на терену као и код пацијената, како би стекли прави увид у оно што нам се дешавало прије 29 година, рекао је Срни кардиолог Никола Шобот.

– Ријеч је о таквим једињењима који стотинама година остају присутни и имају штетан утицај кроз дужи временски период, а малигна обољења су обољења која се развијају постепено – рекао је Шобот, који је и начелник Клинике за кардиохирургију Универзитетског клиничког центра Републике Српске.

 

Он наводи да је НАТО бомбардовање Републике Српске можда оставило посљедице које су веће и погубније, а о којима тренутно не знамо много.

 

Шобот каже да је утицај животне средине на здравље људи огроман и управо спада у оне факторе на које се може утицати како би сачували здравље становника.

 

– Тренутно немамо податке ни о количини уранијума ни о самим директним посљедицама зрачења на здравље људи, сем оних опсервационих студија који се заснивају на личним утисцима, односно утисцима љекара прегледањем већег броја пацијената са малигним обољењима – рекао је Шобот.

 

Он је нагласио да, као здравствени систем, имамо обавезу да препознамо шта се дешавало ових 29 година и да се кроз озбиљна истраживања покуша верификовати утицај бомби са осиромашеним уранијумом на здравље људи.

 

Осим тога, додао је да су становници изложени и негативном дејству разних хемикалија, те је с тим у вези неопходно заштитити здравље становништва.

 

– Надам се да ћемо у наредном периоду спровести одређена истраживања и студије које ће довести до тога да идентификујемо саме узроке обољења, односно да видимо концентрацију самог уранујума и његово дејство на здравље људи – рекао је Шобот.

ПРАТИТЕ НАС

Komentara bez...

Остале Вијести