06/07/2021
Душан Немањић је био највећи српски средњовјековни владар. Државу је проширио до неслућених граница, донио легендарни законик и учврстио власт на територији која је сезала на чак три мора.
Ипак, послије смрти цара Душана, његово велико царство почело је да се растаче. Цар Урош није посједовао очеву одлучност и срчаност, па није успио да сачува државу. У народу је остао упамћен као Урош Нејаки. Дуг низ српских владара из династије Немањић са њим се прекинуо.
Ипак, фреска у једном манастиру и записи једног историчара причају другачију причу! Да ли је могуће да су цар Душан и царица Јелена имали још једно дијете?
На зиду манастира Високи Дечани налази се фреска која годинама задаје муке историчарима. На њој су приказани царица Јелена, њен син – млади царевић Урош, али и још једна непозната фигура, виша (старија?) од Уроша, али свакако још млада. Непозната особа на глави једина нема вијенац, а натпис поред ње је у цјелости уништен тако да ју је немогуће идентификовати.
Ипак, чињеница да је осликана поред царице и царевића говори о њеном високом поријеклу. Други доказ је одијело украшено двоглавим орловима, симболом Немањића. Сматра се да је фреска настала прије јесени 1343. године.
Поједини историчари вјерују да је мистериозна фигура заправо принцеза – изгубљена ћерка цара Душана. Ако је постојала, звала се Теодора, исто као Душанова мајка.
Тешић истиче да његова књижевна Теодора није фиктивни лик. Осим фреске, кључан доказ му представља и запис Нићифора Григора, веома угледног византијског историчара чија се дјела и записи сматрају веома квалитетним штивом за проучавање историје, а који помиње ћерку цара Душана. На све то, Григор је био савременик српског цара.
Нићифор Григор у свом дјелу „Ромејска историја“ детаљно описује епизоду покушаја удаје ћерке цара Душана за једног од синова турског султана Орхана 1351. године. Њему је упућено српско посланство са приједлогом о родбинском повезивању, а султан је, према Григору “примивши радосно ово посланство, послао и потврду уговора као и посланике да потврде брак”.
Ипак, Тешић наводи да постоји могућност да су ови преговори настављени и да су крунисани склапањем брака између Душанове ћерке и самог султана Орхана.
Цар Душан изненада је умро 1355. а 1361. иста судбина је задесила и султана Орхана. Теодори се, негдје међу многобројним женама „куће суза“ гдје су упућиване жене и наложнице старог султана, тада губи траг.
Мистерију представља чињеница да остали историјски списи принцезу Теодору не помињу. Нићифор Григора важи за неоспорни ауторитет у научним круговима, али поједини историчари ипак оспоравају његов рад.
Интересантно, само када је у питању дио са Теодором, објавио је портал Историјски забавник.
12/12/2024
09/12/2024
08/12/2024
06/12/2024