НОВОСТИ

Бојић: Градоначелници из СНСД-а ће потписати усклађивање плата радника предшколских установа и тако побољшати услове |

Зељковић: Црнадак поступио без трунке људскости |

Америчка амбасада: Тероризму не треба позивница – довољан је отворен пролаз |

Тадић: Циљ досадашњих апелација није борба против дискриминације, него борба за прегласавања Срба |

Александар Лончаревић из Братунца већ 33 године тражи правду за трудну сестру убијену 1992. године |

ГрО СНСД: Како су исти службеници у Градској управи у вријеме Драшка Станивуковића изгубили већину спорова, а што се није дешавало у вријеме СНСД-ових градоначелника? |

Медицински факултет у Бањалуци добио бесплатно неколико стотина књига из Америке |

Ћеранић: Британија своје проблеме опет пребацује Балкану |

Каран: Боља безбједност грађана једини разлог формирања помоћног састава полиције |

Ветерани Републике Српске: Захвалност премијеру Српске на залагању за повећање борачког додатка |

Град страдалник и град херој – у Мркоњић Граду служен парастос жртвама акције Маестрал

10/10/2023

Чедо Аничић се те јесени 1995. године, каже, живо сјећа и данас. Ти дани се не заборављају. Тада војник, каже, бранио је свој град, породицу, кућу. Прича да нема породице која тих дана није изгубила неког.

 

 

„Ја сам изгубио рођеног брата у том рату, тад тај дан. Многи моји приајтељи су остали, страдали у овом граду. Послије смо их нашли у масовној гробници. Имао сам супругу, двоје дјеце, остали су у граду, избјегли су без мене, нашао сами их у Бањалуци“, прича Чедо Аничић из Мркоњић Града.

Здружене снаге Хрватске војске, ХВО-а и такозване Армије БиХ, уз помоћ НАТО-а, у септембру и октобру 1995. године удариле су на 13 западнокрајишких општина. Убиле су 2.014 српских војника и цивила, а протјерале 120.000 Срба.

„Све невине жртве западнокрајишких општина, поготово оних у Мркоњић Граду који су побијени на својим њивама, огњиштиам и кућном прагу, не да нису заборављени него су постали арматура над којом и данас чувамо и градимо Републику Српску“, рекао је предсједник Народне Скупштине Републике Српске Ненад Стевандић.

„Надам се да ће српске мајке и српски народ дочеакти некада да се тим монструмима суди и пресуди и да ће они да одслуже своју заслужену казну“, рекао је министар рада и борачко-инвалидске заштите Републике Српске Данијел Егић.

Хрватске и муслиманске снаге за собом су оставиле пустош и масовне гробнице. У Мркоњић Граду из највеће гробнице ексхумирано је 181 тијело, међу којима 81 цивил. У мањим гробницама на подручју ове општине пронађено је још 176 тијела.

„Данас смо овдје да се поклонимо свима њима, да изразимо свје жаљење те да само можемо констатовати да правосудне институције на нивоу БиХ сљедећи примјер Хашког трибунала нису ништа предузеле а процесуирају ове страшне злочине који су се дешавали у љето и јесен 1995. године“, каже директор Центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих Виктор Нуждић.

„Свједоци смо у посљедње вријеме да оно што су наши борци и суграђани у протеклом рату створили да сада покушавају на све друге начине да анулирају и да припишпу на неког другог“, рекао је начелник Мркоњић Града Драган Вођевић.

Град страдалник и град херој – ти епитети прате Мркоњић Град од јесени 1995. године. Његови становници дигли су свој град из пепела, и чувају успомену на страле суграђане и страдање које су преживјели.

ПРАТИТЕ НАС

Komentara bez...

Остале Вијести