НОВОСТИ

ЕВО ШТА ЈЕ АРКАН РЕКАО О ХРВАТИМА НАКОН ТУЧЕ НА МАКСИМИРУ Фудбал је увијек био пуно више од игре… |

ПАТРИЈАРХ ПАВЛЕ ЈЕДИНО ЗНАО ИСТИНУ „Кад дође вријеме он ће се сам појавити…“ |

ШТА ЈЕ РЕКАО ТИТОВ ЉЕКАР? Броз је само ово држао уз себе |

ШТА ВЕЖЕ МАЛО МЈЕСТО У СРБИЈИ И НАЦИСТИЧКУ ЊЕМАЧКУ? Које све благо крије Рудна глава? |

ДОБОЈСКИ КАЗАМАТ У БАРАКАМА ГДЈЕ СУ ЛИПСАЛИ ЗАРАЖЕНИ КОЊИ Аустроугарска формирала први концетрациони логор у модерној Европи искључиво за Србе |

НИЈЕМЦИ СУ ГА ИЗВЕЛИ НА СТРИЈЕЉАЊЕ, САМО ГА ЈЕ БОГ СПАСАО: Написао је најтужнију пјесму коју су КОМУНИСТИ забранили, а она је ОЖИВЈЕЛА |

ОТКРИВАМО: Комунисти возили помије и млијеко у возилу у ком је убијен краљ Александар! На крају је завршио на војном отпаду |

ЧАСТ ЈЕ ОДБРАЊЕНА: Ово је прича о судбини српских ратних барјака! |

ПРИНЦ МИХАИЛО ПЕТРОВИЋ ЊЕГОШ: Ништа није било праведније од уједињења 1918. |

ДЈЕДА МИЛОЈЕ ЈЕ ШПИЈУНИРАО ЧАК И ТИТА: Био је СУПЕРОБАВЈЕШТАЈАЦ, говорио 4 језика и сваком је могао да уђе у душу! |

Обиљежене 32 године од војне операције Смолућа – једна од најхуманијих битака посљедњег рата

30/08/2024

Парастосом и полагањем вијенаца и цвећа на спомен – обиљежју погинулим борцима и цивилним жртвама рата Смолуће, Тиње и Потпећи, на бијељинском гробљу Пучиле обиљежено је 32 године од ослобађања око 7.500 становника ових села, који су у окружењу муслиманско – хрватских формација били више од четири мјесеца.

„Операција Смолућа“ у којој је учествовало више јединица Војске Републикеб Српске предвођених Гардом Пантери, једна је од најхуманијих битака посљедњег отаџбинског рата.

 

У току четири мјесеца блокаде Смолуће убијено је 64 мјештана, а више од 160 рањено. Пробој припадника Војске Републике Српске трајао је два дана и у тој акцији ослобођено је 7.500 хиљада људи. Преживјели становници Смолуће, Тиње и Потпећи никада неће заборавити ту голготу.

 

– Тешко је било цивилима, пуно бораца је своје животе оставило овдје – истакао је пријератни становник Смолуће Бранко Никић.

 

Јединице Војске Српске, предвођене Гардом „Пантери“, извршиле су у крајем августа 1992. године пробој и омогућиле становницима Смолуће, Тиње и Потпећи, прелазак на српску територију. Операција Смолућа једна је од најхуманијих битака посљедњег отаџбинског рата.

 

– Нападали су их и дању и ноћу, тако да је тамо било много жртава. То људство је вапило за помоћи и донесена је одлука да се изврши пробој у Смолући – истакао је командант операције „Смолућа“, генерал Будимир Гаврић.

 

Предсједник Борачке организације Републике Српске Радан Остојић додао је да се са овог мјеста треба указати на аномалије правосудног система у БиХ.

 

– За такав злочин нису нашли за сходно да било кога процесуирају, а оно што је апсурд да је неколико људи који су били у окружењу процесуирано и осуђено – додаје Остојић.

 

Након парастоса на гробљу Пучиле, вијенце и цвијеће на споменик погинулим цивилима и борцима из Смолуће, Тиње и Потпоећи, положиле су бројне делегације законодавне и извршне власти у Бијељини, борачке организације Бијељине и сусједног Угљевика.

 

– Данас смо сви овдје, сјећамо се, обиљежавамо. Важно је да преносимо на будућу покољена, и да знамо какву су жртву поднијели наши родитељи, дједови да би ми данас живјели у Српској – истакао је предсједник Скупштине града Бијељина Александар Ђурђевић.

 

У Смолући, Потпећи и Тињи прије рата било је око 5.000 домаћинстава. На пријератна огњишта вратило се само један одсто некадашњих житеља а обновљено је десетак кућа.

 

ПРАТИТЕ НАС

Komentara bez...

Остале Вијести