НОВОСТИ

Фреску Плавог анђела чија надземаљска љепота засењује све, опјевао је Бранко Миљковић |

Постоје ли заиста чини и уроци: Текст једног свештеника разјашњава да ли у њих треба вјеровати и који је став православне цркве |

МОЖДА СУ ПУНИ ЗЛАТА: У лагумима испод овог града налази се благо проклете Јерине? |

ЈОВАН ДУЧИЋ О РОДОЉУБЉУ И ПРАВДИ: Неправда раздваја људе |

ОВАКО ЈЕ ВОЛИО БРАНКО ЋОПИЋ: 19 година забрањене љубави стало је у 56 писама, неколико разгледница и кратких сусрета |

ЈЕДИНА САЧУВАНА – КРУНА КРАЉА ПЕТРА ПРВОГ: Тајна је у топу од ког је изливена |

„КАД САМ ОБЈАВИО ДОКУМЕНТЕ ОЗНЕ ЗАБРАНИЛИ СУ МИ ПРИСТУП У АРХИВ!“ Важан податак о Дражи Михајловићу се и даље скрива! |

КРВАВИ ВАЗДУШНИ РАТ НАД ЗАПАДНОМ СЛАВОНИЈОМ У ПЛАНСКОМ ПРОТЕРИВАЊУ СРБА: „Бљесак“ је масовни прогон српских цивила |

НИСУ ЈЕ СЛОМИЛА НИ 3 ДАНА ЈЕЗИВОГ МУЧЕЊА: Била је дијете кад су је објесили, а њене посљедње ријечи биле су ШАМАР НАЦИСТИМА |

КАД „МАЛА“ СРБИЈА УЗВРАТИ УДАРАЦ Зашто је Степа Степановић кренуо на своју руку, а умјесто казне, постао војвода? |

Остојић: Некажњавање злочина над Србима указује на апсурд правосуђа БиХ

14/05/2024

Предсједник Борачке организације Републике Српске Радан Остојић изјавио је да некажњавање злочина над Србима широм БиХ указује на апсурд правосудних институција БиХ.

 

 

– Изгледа да је у протеклом рату било дозвољено убијати само Србе и на почетку рата припаднике ЈНА. Нама у сваком случају остаје да наставимо борбу и надам се да ће невино пострадале жртве и њихове породице једног дана добити сатисфакцију и да ће правда стићи починиоце злочина над Србима – рекао је Остојић на конференцији за новинаре у Бијељини.

Он је истакао да ће сутра у Тузли и Бијељини бити обиљежене 32 године од убиства 54 војника ЈНА у Тузли приликом договореног мирног повлачења из касарне.

– Поставићемо сутра и питање због чега је ова младост мучки и звјерски убијена и због чега до данас нико није одговарао за тај злочин, а зна се ко су непосредни извршиоци и налогодавци – рекао је Остојић.

Он је истакао да је 15. мај 1992. године један од значајнијих датума, који се обиљежава у организацији Одбора Владе Републике Српске за његовање традиције ослободилачких ратова, у знак сјећања на овај злочин на Брчанској Малти у Тузли, као и на егзодус српског народа са подручја тузланске регије.

– У овом злочину погинула су 54 војника, од којих 51 на лицу мјеста, а тројица послије неколико дана од посљедица тешког рањавања, док је 78 рањено. Око 80.000 Срба је под терором морало напустити своја вјековна огњишта, од којих су се многи прикључили Војсци Републике Српске, а у наставку одбране српског народа још око 1.300 је погинуло – рекао је Остојић.

Он је позвао грађане да сутра у Бијељини и Тузли присуствују програму обиљежавања сјећања на страдање војника ЈНА у Тузли 1992. године, на почетку рата у БиХ.

Остојић је навео да је долазак аутобуса из Бијељине у Тузлу предвиђен око 10.00 часова, гдје је планирана планирана мирна шетња, вјерски обред и полагање бијелих ружа и паљење свијећа, а потом слиједи повратак у Бијељину и наставак програма обиљежавања на градском гробљу Пучиле, у 12.30 часова.

Савјетник градоначелника Радослав Остојић рекао је да аутобуси испред Саборне цркве у Бијељини крећу према Тузли у 8.30 часова, а оне које не буду могли да иду позвао је да се придруже парастосу на градском гробљу у Пучилама.

– Овај догађај морамо да испратимо и очувамо културу сјећања на ове жртве и карактер рата, а страдање недужних војника показује да је овај рат био наметнут – рекао је Остојић, који је и члан Завичајног удружења Тузлака.

Муслиманске снаге су 15. маја 1992. године напале колону ЈНА у Тузли која је, на основу претходно постигнутог договора, требало да напусти тузланску касарну и том приликом убијена су 54 припадниика ЈНА, 78 је рањено, док су 44 заробљена, од којих су петорица касније убијена, а остали злостављани и мучени.

ПРАТИТЕ НАС

Komentara bez...

Остале Вијести