НОВОСТИ

ИМАО ЈЕ ДОБАР РАЗЛОГ Зашто патријарх Павле никада није вјенчавао ни сахрањивао? |

САВЕЗНИЧКЕ БОМБЕ СРАВНИЛЕ НЕБРАЊЕНИ ГРАД СА ЗЕМЉОМ Комунистри све знали, одобрили и на крају заташкали |

ВЈЕРОВАЛИ ИЛИ НЕ: Остала је само једна једина круна неког српског владара данас у Србији |

ЗБОГ ЊЕНЕ ХУМАНОСТИ, МОЖДА ЈЕ ПРОГЛАСЕ ЗА СВЕТИЦУ! Знате ли ко је Јелена Савојска и зашто је тражила дворску даму из Србије? |

ИДЕМО ЛИ ЊИХОВИМ СТОПАМА? Стефан Немања и Стефан Првовенчани су стварали државу, а Свети Сава је испунио духовним и културним садржајима! |

Тришић Бабић: Нови високи представник требало би да укине одлуке својих претходника |

Бањалука: Комшија, не троши толико воде, пријавићу те |

Потписани меморандуми са представницима америчких компанија |

Новац од поклоњења Појасу Пресвете Богородице Србима на Косову и Метохији |

Хрватска: Забрањена продаја алкохола и енергетских пића малољетницима |

Петронијевић: Први пут готово пуна сагласност Русије, Кине и Америке о БиХ

14/05/2026

Предсједник Центра за обнову међународног права Горан Петронијевић изјавио је да се на сједници Савјета безбједности УН о БиХ могла први пут видјети готово пуна сагласност највећих сила – Русије, Кине и САД о нелегитимном Кристијану Шмиту и даљој судбини ОХР-а и истакао да ће овакав приступ омогућити функционално стање у земљи.

 

 

Петронијевић је оцијенио да је иступ Русије на сједници био најреалнији, јер представници ове земље имају праве информације које пласирају у Савјету безбједности, а Кина се томе придружила.

Он је указао да САД први пут нису негирале те наводе, већ су у неким стварима, као што је питање останка ОХР-а, биле врло близу ставовима које су испољиле Кина и Русија.

– Први пут, можда, у последњих 30 година, имамо ситуацију да нам се неке карте поклапају – истакао је Петронијевић.

Он је навео да се нада да ће овај другачији приступ БиХ омогућити постизање функционално стање, јер високи представници су до сада, а посебно самозванац Шмит, направили општи хаос.

Петронијевић је рекао да је важно што је руски амбасадор при УН Василиј Небензја пред Савјетом безбједности указао на нехумане услове у којим су у притвору први предсједник Републике Српске Радован Караџић и генерал Ратко Младић.

– Надам се да ће то довести до бољих резултата, да ће ове наше сужње и ове старе, болесне људе пустити, односно омогућити им да дођу овде да се лече док не скончају и да им се та патња умањи – рекао је Петронијевић, који је и члан тима одбране Караџића.

Што се тиче Ратка Младића, Петронијевић је рекао да је сазнао садржај извјештаја независних љекара, које је ангажовао Механизам, те да се поклапа са ранијим налазима и српских и холандских љекара да је генерал у фази пред смрт.

– Сазнао сам да је налаз лекара или лекарске комисије коју је формирао Механизам за испитивање или проверу до сада датих налаза српских и холандских лекара, који су се иначе поклапали по питању здравља генерала Младића, потврдио те наводе – рекао је Петронијевић.

Он сматра да би због тога генерал Младић требао да буде премјештен из затворских услова у одређену болничку установу у Србији, у којој би добио његу, да би му у посљедњим данима живота била смањена патња.

Коментари

0

Пошаљи коментар

ПРАТИТЕ НАС

Komentara bez...

Остале Вијести