15/02/2024
Рајилићева је напоменула да је на подручју Брода било 10 логора за Србе у којима су били утамничени и жене и дјеца, а да је за злочине над њима правосуђе БиХ углавном изрицало минималне казне затвора, те обухватило врло мало наредбодаваца и извршилаца.
– Поздрављам што су коначно након 30 година од завршетка рата лоцирани злочинци и подигнута оптужница, али је ово требало урадити много раније, будући да је већина свједока у међувремену умрла – рекла је Рајилићева Срни.
Окружни суд у Добоју, на приједлог тужилаштва, издао је наредбу Министарству безбједности у Савјету министара – Интерпол у Сарајеву да се обнови међународна црвена потјерница против Нијаза Чаушевића из Славонског Брода оптуженог за ратне злочине против цивилног становништва 1992. године, потврђено је у добојском Окружном јавном тужилаштву.
У овом тужилаштву је потврђено да је у току процес екстрадиције Деде Одобашића, настањеног у Шведској, оптуженог за кривично дјело ратни злочин против цивилног становништва у Броду 1992. године.
У Шведској је према Интерполовој потјерници ухапшен Дедо Одобашић који се терети за ратни злочин против српских цивила у Броду.
Министарство унутрашњих послова Републике Српске обавијештено је да је Одобашић ухапшен 2. јануара, речено је Срни у МУП-у.
Припадници Хрватске војске и паравојних хрватско-муслиманских формација са подручја тадашње општине Босански Брод убили су 26. марта 1992. године деветеро српских цивила у Сијековцу, што је први масовни злочин над српским народом у протеклом рату.
У наредних неколико дана, ове формације убиле су још 37 мјештана Сијековца. Најмлађа жртва имала 17, а најстарија 72 године