НОВОСТИ

Тришић Бабић: Нови високи представник требало би да укине одлуке својих претходника |

Бањалука: Комшија, не троши толико воде, пријавићу те |

Потписани меморандуми са представницима америчких компанија |

Новац од поклоњења Појасу Пресвете Богородице Србима на Косову и Метохији |

Хрватска: Забрањена продаја алкохола и енергетских пића малољетницима |

Словенац је задужио српски род: Узео авион од командира кукавице и полетио да брани српско небо |

УКРАО ОД УСТАША ВОЗ ПУН СРБА, И ПОЈУРИО ПУТ СРБИЈЕ: Овог човјека ИСТОРИЈА НЕ СМИЈЕ ДА ЗАБОРАВИ! |

КОМАНДОВАЛО СЕ „ЗА МНОМ“, А НЕ „НАПРИЈЕД“ 5 ствари које нисте знали о Церској битки: Како је „мала” земља поразила велику силу! |

БОРИО СЕ ЈУНАЧКИ ЗА СРБИЈУ, А ЗАВРШИО КАО НАЈГОРИ НЕПРИЈАТЕЉ: Понижаван у дубокој старости! Тужан крај најмлађег српског војводе |

СРПСКИ ВОЈВОДА БЕЗ ДЛАКЕ НА ЈЕЗИКУ „У рату се лако губи глава, али се лако губи и образ“ |

Поводом Дана Универзитета у Источном Сарајеву одржана свечана академија

15/09/2025

Поводом обиљежавања Дана Универзитета, у Источном Сарајеву одржана је свечана академија.

 

 

Основан 14. септембра 1992. године, Универзитет у Источном Сарајеву одговорио је свим изазовима и потврдио визионарску идеју стваралаца Републике Српске.

Најважнији ресурс Универзитета јесу студенти и професори, који су ову високошколску установу позиционирали на домаћој, али и свјетској сцени.

Професионална усавршавања, прате и она из инфраструктуре.

Предсједник Републике Српске Милорад Додик изјавио је да је Универзитет у Источном Сарајеву био ослонац Републици Српској и дао јој снагу.

– У хаосу рата стваране су институције које су биле основ за останак на овим просторим – рекао је Додик на свечаној академији поводом Дана Универзитета у Источном Сарајеву.

Предсједник Српске је истакао да је поносан на чињеницу да је био дио тима који је донио одлуку о оснивању Универзитета у Источном Сарајеву.

– Имена тог времена попут Воје Максимовића и многих других, заслужују да буду поменута. Прихватили су да на ничему граде све – рекао је Додик.

Улагање у знање, залог је за бољу и љепшу Републику Српску. Не смијемо посустати на овом путу – изричито је републичко руководство.

Ректор Универзитета у Источном Сарајеву Милан Кулић рекао је да Влада Републике Српске улаже око 60 милиона КМ у овај универзитет, односно у протекле и будуће пројекте, те да такав интензитет инвестирања није био од оснивања ове установе.

За досадашње улагање у Универзитет Кулић је захвалио предсједнику Републике Српске Милораду Додику, Влади Српске и досадашњем министру за научнотехнолошки развој и високо образовање Жељку Будимиру.

Министар за научнотехнолошки развој и високо образовање Републике Српске Синиша Каран изјавио је вечерас да се Универзитет у Источном Сарајеву изборио за респектабилан статус и истакао да ова високошколска установа има чиме да се дичи.

Каран је указао да акценат треба ставити на знање и науку, али и да свима буде јасно да је то тежак и дугорочан посао.

– Дубоко вјерујем да ми данас у Републици Српској имамо и снаге и услова да то и учинимо – рекао је Каран у Источном Сарајеву и најавио да ће ресорно министарство покренити конкретне мјере, измјенама постојећег Закона о виском образовању.

 

Градоначелник Источног Сарајева Љубиша Ћосић честитао је Дан Универзитета у овом граду и изразио убјеђење да је ова установа основа развоја Српске.

– Сабрани смо и окупљени у шест великих општина, окопљени око Универзитета у Источном Сарајеву и оног што чини га чини – 15 факултета и три академије – навео је Ћосић.

Он је истакао да се снага Републике Српске показала и онда када су људи који су оснивали Српску били свјесни значаја образовања младих.

Универзитет у Источном Сарајеву, као једна од најзначајнијих институција Републике Српске, до сада је изњедрио 26 хиљада академских грађана.

ПРАТИТЕ НАС

Komentara bez...

Остале Вијести