НОВОСТИ

Фреску Плавог анђела чија надземаљска љепота засењује све, опјевао је Бранко Миљковић |

Постоје ли заиста чини и уроци: Текст једног свештеника разјашњава да ли у њих треба вјеровати и који је став православне цркве |

МОЖДА СУ ПУНИ ЗЛАТА: У лагумима испод овог града налази се благо проклете Јерине? |

ЈОВАН ДУЧИЋ О РОДОЉУБЉУ И ПРАВДИ: Неправда раздваја људе |

ОВАКО ЈЕ ВОЛИО БРАНКО ЋОПИЋ: 19 година забрањене љубави стало је у 56 писама, неколико разгледница и кратких сусрета |

ЈЕДИНА САЧУВАНА – КРУНА КРАЉА ПЕТРА ПРВОГ: Тајна је у топу од ког је изливена |

„КАД САМ ОБЈАВИО ДОКУМЕНТЕ ОЗНЕ ЗАБРАНИЛИ СУ МИ ПРИСТУП У АРХИВ!“ Важан податак о Дражи Михајловићу се и даље скрива! |

КРВАВИ ВАЗДУШНИ РАТ НАД ЗАПАДНОМ СЛАВОНИЈОМ У ПЛАНСКОМ ПРОТЕРИВАЊУ СРБА: „Бљесак“ је масовни прогон српских цивила |

НИСУ ЈЕ СЛОМИЛА НИ 3 ДАНА ЈЕЗИВОГ МУЧЕЊА: Била је дијете кад су је објесили, а њене посљедње ријечи биле су ШАМАР НАЦИСТИМА |

КАД „МАЛА“ СРБИЈА УЗВРАТИ УДАРАЦ Зашто је Степа Степановић кренуо на своју руку, а умјесто казне, постао војвода? |

Срби тужни и разочарани због скрнављења храма

08/12/2022

Још једну ноћ мостарски Саборни храм дочкује у мраку. Утихнула су и звона ове богомоље, а на три сата стало је вријеме. Ово осликава Мостар кога многи називају градом разлика и суживота. Далеко је од тога, поручују Срби који са сузним очима гледају девастирани храм.

 

мостарски Саборни храм

Mостарски Саборни храм

 

На питање како се осјећа, Зорка Шешлија одговара:

„Тешко се осјећам исто као када сам дошла на рушевину своје куће, ево сада ми је то тако тешко, било ми је тешко када је кућа срушена“, каже Зорка.

Неко је покидао и однио каблове са Саборне цркве, од тога је слаба економска корист па многи кажу да је ова девастација урађена са јасном намјером. Направимо корак напријед, а неко нас врати три уназад, тешко је, каже старјешина храма и додаје да су ово велика искушења.

„Није се увијек лако носити са искушењима али ми нисмо неко ко ће слати неке поруке које нису подршке мира и љубави. Ми смо тако учени од наших епископа, наш владика Атанасије нам је говорио када наиђу искушења, јесу вјетри, јесу вихорови, али нисмо ни ми сламке. Неће нас ово поколебати неће промијенити наше расположење према Мостару“, истиче Душко Којић, старјешина Саборног храма у Мостару.

Тешки су ови дани за мостарске Србе али кажу да су навикли јер је оваквих дана било много задњих година. Осјећаји су помјешани, а предњаче љутња и страх.

„Буди осјећај разочарења, туге, да не кажем страха. Ова ситуација је заиста ранила срце сваког Србина у Мостару. Ова ситуација по мени најбоље осликава и показује положај наше цркве и српског народа и у Мостару и у ФБиХ“, истиче Сања Бјелица Шаговновић, предсједник СПКД Просвјета Мостар.

„Јасна је понуда свима да неки жели у овом граду да се врати у прошлост. Ми нећемо дозволити да се вратимо прошлости, ми ћемо обновити нашу цркву, ми ћемо обновити и нашу заједницу овдје како заслужује“, изјавио је Велибор Миливојевић.

Сви се надају да ће вандали што прије пред лице правде. Из полиције кажу да је увиђај урађен и да се за починиоцима трага, додају да нема разлога за страх.

„Стање сигурности у нашој жупанији је задовољавајуће, исто тако имамо полицијске службенике тако да ниједан грађанин а поготово црквени достојници не смију се бринути за своју сигурност“, казао је Људевит Марић, портпарол МУП-а ХНК.

Само ове године црквена имовина у Мостару пљачкана је десет пута. Саборни храм заштитни је знак града на Неретви, прије 30 година је срављен са земљом, а од 2010. траје његова обнова. Крај се не назире поготово послије задњих немилих сцена.

ПРАТИТЕ НАС

Komentara bez...

Остале Вијести